En Çok Bilinen Kahve Çeşitleri

En Çok Bilinen Kahve Çeşitleri

Espresso

Türk kahvesine benzer fakat Türk kahvesinden farklı bir şekilde hazırlanır. Dibinde telve olmaz. Ayrıca Türk kahvesinden biraz daha büyük tane olacak şekilde öğütülür kahve çekirdekleri.

Çoğu kahve türünün temelidir bu.

Bir kafede espresso isterseniz size “çift shot olsun mu” diye sorabilirler. Çift shot olsun derseniz 2 ölçü koyarlar.

Bu espressonun da kendi içinde çeşitleri var. Espresso macchiato, espresso con panna falan. Tek bildiğim espresso con pannanın üzerinde biraz krema oluyor.

Eğer içtiğiniz espresso ekşiyse bilin ki çekirdeği bayattır. Kahvenin ekşi veya acı olması kavruluşunda veya hazırlanışında bir sorun olduğuna işaret eder. Kahvenin yoğun olması ile acı olması genelde karıştırılır.

Latte

Bana kalırsa buna kahve demek yerine “kahveli süt” demek daha doğrudur. Benim favorimdir. Kaliteli, taze kahveyle yapılırsa art arda 10 bardak içebilirim, o derece severim.

Espressonun üzerine sıcak süt ve süt köpüğü konur. Sütü bir aletle köpürtürler, espressonun üzerine dökerler. Eğer aromalı isterseniz (bademli, fındıklı vs.) önce bardağa şurup sıkarlar (bu şurup çok şekerlidir) sonra üzerine espresso basıp üzerine de köpürtülmüş süt dökerler.

Bu içeceğin %20’si espresso, %80’i süttür. Bu yüzden buna kahveli süt demek daha doğru geliyor.

Filtre Kahve

Bildiğiniz sade kahve yapılır. İçine süt konmaz, şeker atılmaz. Sadece kahve. Eğer isterseniz ek olarak süt ve şeker katabilirsiniz tabi.

Ben kahveye şeker katmam asla. Kahvenin tadını bozar ve iğrenç bir hale getirir benim için. Latte’ye şeker atılır mesela ama filtre kahvede iğrenç duruyor bana kalırsa.

Süt katmayı severim ama eğer kahve niteliksizse. Yani özel bir aroması olan, kaliteli ve taze kavrulmuş bir kahve değilse süt katarak içerim ki kahvenin o bayat tadını biraz bastırsın.

Kaliteli, taze kavrulmuş kahveye asla ve asla süt katılmaz. Süt kahvenin tadını değiştirir çünkü.

Ayrıca filtre kahve yapılırken bir filtre kağıdıyla yapılır. Dolayısıyla kahvenin tüm lezzeti suya geçmez.

Benim filtre kahve konusundaki tercihim genelde V60 yöntemiyle demlenmiş kahveler olur.

Mocha

Latte’nin bire bir aynısı denebilir. Farkı şudur: Espresso basıldıktan sonra üzerine çikolata şurubu eklenir, daha sonra üzerine köpüklü süt eklenir.

Çok şekerli olur. Çünkü kahvelere katılan şuruplar çok şekerlidir.

Starbucks’lardaki en ünlü içecek olan “White Chocolate Mocha” da beyaz çikolata şurubu eklenerek yapılır.

Mocha türü kahvelerden genelde pek bir kahve tadı alınmaz. Hele ki üzerine krema da eklenirse tüm aromasını kaybeder.

Cappucino

Bu da Latte’nin bire bir aynısı fakat bundaki süt köpüğü oranı daha fazla. Yani içerken üzerindeki köpüğün daha fazla olması gerek.

Americano

Espresso’nun suyla seyreltilmiş halidir bu da. Espresso’nun üzerine kaynar su konarak hazırlanır.

Eğer sert kahveleri sevmiyorsanız bunu hiç denemeyin. Sağlam bir çekirdekle yapılırsa epey sert tadı olur.

Macchiato

Bu aslında Espresso’nun üzerine süt köpüğü konulmuş olan Espresso Macchiato’dur. Fakat bizim bu Starbucks’larda falan gördüğümüz çoğunlukla Latte Macchiato’dur.

Hani Starbucks’ta derler ya “karamel macchiato istiyorum” diye, işte burada kastedilen Latte Macchiato’dur.

Latte Macchiato’yu anlatayım biraz.

Normal Latte yapılırken önce tek shot Espresso basılır, üzerine süt eklenir. Fakat Latte Macchiato yapılırken önce bardağa süt doldurulur, üzerine de yarım shot veya daha az miktarda espresso basılır. Ayrıca Latte Macchiato’nun üzerinde daha fazla köpük olur.

Frappucino

Bu kahve çeşidi Starbucks’a özgüdür. Yani başka yerlerde de bu çeşit bir kahve bulabilirsiniz ama ismi Frappucino değildir. Frappucino ismi Starbucks’ın patentini aldığı bir isim.

Temel olarak şöyle: Bir kaba espresso, bol miktarda buz ve süt tozu veya süt katarlar. Bunları blenderda çekerler. Bir bardağa doldururlar. Üzerine de krema sıkarlar.

Yazın bunlar çok iyi gidiyor ama çok şekerli. Özellikle mocha frappucino çooook şekerlidir.

Türk Kahvesi

Hepimizin bildiği kahve çeşidi. Bu kahve çeşidi çok ince öğütülmüş kahveden yapılır ve telvenin bardakta kaldığı tek kahve türüdür.

Dünyada her sene “Türk Kahvesi Pişirme Şampiyonası” düzenlenir, fakat hiçbir zaman bir Türk birinci olamaz. Bu da böyle bir milli utancımızdır.

Bizim halkımız kahvenin iyi olup olmadığını üzerindeki köpüğe göre belirler. Eğer kahve bol köpüklü olmuşsa iyi olmuştur, köpüksüz olmuşsa kötü olmuştur. Fakat bu düşünce nitelikli kahve ile Türk kahvesi pişirirseniz yanlıştır. Çünkü Türk kahvesinin köpüklü olmasının sebebi Robusta türü çekirdek kullanılmasıdır. Eğer Arabica türü kaliteli bir çekirdek ile Türk kahvesi demlerseniz köpüklü yapmanız inanılmaz zorlaşır.

Robusta çekirdekleriyle yapılan Türk kahvesinin yoğun bir kıvamı varken Arabica çekirdekleriyle yapılan Türk kahvesi yoğun bir kıvamda olmaz.

Ristretto

Espresso’nun biraz değişiği. Amca oğlu diyelim.

Espresso için kullanılan kahve miktarı aynı kalır, fakat suyun yarısı kullanılır. Dolayısıyla espresso’dan daha az kafein içerir. Aynı zamanda, daha az su kullanıldığı için espresso’dan daha yumuşaktır.

Bizim halk dilinde “acılık” dediğimiz yoğunluk sıralaması yaparsam:

Espresso > Americano > Filtre Kahve > Latte=Cappucino > Latte Macchiato > Mocha > Frappucino

Aslında dünyada binbir çeşit kahve türü var, fakat ben en bilinenleri yazdım. Daha yenilerini öğrendikçe de ekleme yapabilirim.

18 Eylül 2017, Pazartesi

Haber/Blog Kategorileri

Son Eklenen Haber/Blog

En Çok Bilinen Kahve Çeşitleri
18 Eylül 2017, Pazartesi
Kahve Tutkusu
Kahve Tutkusu
Gümüşpınar Mahallesi, Gül Sk. Çatalca/Istanbul
Telefon : 55555555555